Jak wyczyścić sprężynki pryzmatyczne

Sposobów czyszczenia sprężynek pryzmatycznych jest klika.

Jednym z najbardziej popularnych sposobów jest zastosowanie sody i wody (aby usunąć z powierzchni tłusty nalot), który powstaje przy destylacji  używamy roztworu sody oczyszczonej z wodą (pół płaskiej łyżeczki na 1litr wody). Po odczekaniu kilku minut wylewamy roztwór sody i płuczemy sprężynki pod bieżącą wodą.

W celu wytrawienia około 1,5 litra sprężynek pryzmatycznych należy zastosować 60g kwasku cytrynowego, 200ml wody utlenionej z dodatkiem wrzącej wody. Proces przebiega bardzo burzliwie. Płyn stopniowo będzie zmieniał kolor, za to sprężynki staną się błyszczące i czyste. Po około 40 minutach proces powinien wygasać.


W razie potrzeby "lepszego umycia" należy zastosować:

- kwas siarkowy (z akumulatora)

- kwas siarkowy można też zastąpić perhydrolem wtedy efekt jest znacznie lepszy, jednak używa się go z zachowaniem ostrożności. Perhydrol jest bardzo silnie żrącą i niebezpieczną substancją i nie może mieć kontaktu z skórą czy oczami.

.

Po każdym zabiegu sprężynki należy je przepłukać pod bieżącą wodą 

Jeżeli sprężynki pryzmatyczne miedziane nie będą używane należy je zabezpieczyć zalewając wodą destylowaną lub spirytusem.

Bardzo ważne jest by nie wytrawiać miedzi w occie, gdyż w czasie takiej reakcji powstają bardzo trujące związki.

Nie należy zbyt długo trzymać sprężynki w roztworze wody utlenionej i kwasku cytrynowego, gdyż na sprężynkach wytworzy się osad, bardzo trudny do usunięcia i praktycznie nie rozpuszczalny dotychczasowymi sposobami.
Ulega on jednak rozkładowi termicznemu i można go usunąć za pomocą palnika.

Jak wyczyścić sprężynki pryzmatyczne