Jak przygotować zmywaki przed pierwszym użyciem do destylacji

Sposobów czyszczenia zmywaków do destylacji  jest klika.

Jednym z najbardziej popularnych sposobów do mycia zmywaków jest zastosowanie sody i wody (aby usunąć z powierzchni tłusty nalot), który powstaje przy destylacji  używamy roztworu sody oczyszczonej z wodą (pół płaskiej łyżeczki na 1litr wody). Po odczekaniu kilku minut wylewamy roztwór sody i płuczemy sprężynki pod bieżącą wodą.

W celu wytrawienia zmywaków nierdzewnych należy zastosować 60g kwasku cytrynowego, 200ml wody utlenionej z dodatkiem wrzącej wody. Proces przebiega bardzo burzliwie. Płyn stopniowo będzie zmieniał kolor, za to zmywaki staną się błyszczące i czyste. Po około 40 minutach proces powinien wygasać.


W razie potrzeby "lepszego umycia" zmywaków należy zastosować:

- kwas siarkowy (z akumulatora)

- kwas siarkowy można też zastąpić perhydrolem wtedy efekt jest znacznie lepszy, jednak używa się go z zachowaniem ostrożności. Perhydrol jest bardzo silnie żrącą i niebezpieczną substancją i nie może mieć kontaktu z skórą czy oczami.

.

Po każdym zabiegu zmywaki należy je przepłukać pod bieżącą wodą 

Jeżeli zmywaki miedziane nie będą używane należy je zabezpieczyć zalewając wodą destylowaną lub spirytusem.

Bardzo ważne jest by nie wytrawiać miedzi w occie, gdyż w czasie takiej reakcji powstają bardzo trujące związki.

Nie należy zbyt długo trzymać sprężynki oraz w roztworze wody utlenionej i kwasku cytrynowego, gdyż na sprężynkach wytworzy się osad, bardzo trudny do usunięcia i praktycznie nie rozpuszczalny dotychczasowymi sposobami.
Ulega on jednak rozkładowi termicznemu i można go usunąć za pomocą palnika.

Jak przygotować zmywaki przed pierwszym użyciem